بهداشت جنسی

قرص کاندوم چیست؟ آیا قرص کاندوم همان قرص اورژانسی است؟

میزان دانش و آگاهی مردم در ایران نسبت به مسائل جنسی بسیار اندک است! این موضوع واقعاً جای تاسف دارد. سایت ایران‌کاندوم که مرجع فروش کاندوم در ایران است، تلاش می‌کند با انتشار مقالات، دانش افراد و خصوصاً زوج‌های جوان را پیرامون این مسائل افزایش دهد. حالا چرا موضوع را با این گلایه شروع کردیم. یکی از چیزهایی که مردم زیاد می‌پرسند یا می‌گویند عبارتی به نام «قرص کاندوم» است. قرص کاندوم چیست؟ و منظور مردم از عبارت قرصِ کاندوم چه چیزی است؟ این سوال خود از دانش اندک مردم نشات گرفته است که در ادامه به آن اشاره می‌کینم.

قرص کاندوم برای جلوگیری از بارداری

در بدن خانم‌های بالغ هر ماه تعدادی تخمک رها می‌شود، که اگر این تخمک‌ها با اسپرم فعال محاورت داشته باشد، لقاح صورت می‌گیرد و نطفه یک انسان شکل می‌گیرد. حالا اگر این اتفاق به طور ناخواسته رخ دهد با برخی قرص‌های هورمونی میشود کاری کرد که این جریان منجر به بارداری نشود. این قرص‌ها که بهتر است آن را لوونورژسترل یا Levonorgestrel بنامیم، در بین مردم به نام قرص اورژانسی معروف هستند!

حالا برخی این قرص که برای جلوگیری از ایجاد بارداری است را می‌گویند «قرص کاندوم» ! واقعیت این است که تنها کارکردِ کاندوم، پیشگیری از بارداری نیست و این تنها یکی از کارکردهای کاندوم (Condom) است اما قرص اورژانسی تنها همان کاربرد را دارد !

کاندوم در بسته‌ندی دایره‌ای شکل

یکی از جذابیت‌های کاندوم، بسته‌بندی‌های جذاب آن است! این کاندوم‌ها معمولاً در یک پاکت زیبا، در سایزی کمی بزرگتر از پاکت سیگار قرار دارد و داخل آن تعدادی لفاف مربعی شکل هست که داخلش کاندوم‌های زیبا و خوشگلی قرار گرفته‌اند. در عکس‌های زیر می‌توانید کاندوم را به طور واضح و کامل از زاویه‌های مختلف مشاهده کنید.

عکس کاندوم

عکس کاندوم (قرص کاندوم)

اصطلاح غلط قرص کاندوم (عکس کاندوم)

 

کاندوم در ایران

کاندوم در ایران

عکس کاندوم باز

عکس کاندوم باز

کاندوم‌های رنگی در سایت ایران‌کاندوم

کاندوم‌های رنگی در سایت ایران‌کاندوم

کاندوم

کاندوم

کاندوم خاردرشت سیلیکونی شاخک دار

قیمت اصلی 260,000 تومان بود.قیمت فعلی 220,000 تومان است.

کاندوم خاردرشت ناچ کدکس مدل BIG DOTS بسته 10 عددی

قیمت اصلی 94,000 تومان بود.قیمت فعلی 80,000 تومان است.

کاندوم نازک ناچ کدکس مدل Sensitive بسته 12 عددی

قیمت اصلی 94,000 تومان بود.قیمت فعلی 80,000 تومان است.

کاندوم تاخیری ناچ کدکس مدل Ginseng بسته 12 عددی

قیمت اصلی 94,000 تومان بود.قیمت فعلی 80,000 تومان است.

اطلاعات تکمیلی از کاندوم (آمار و نگاه علمی به کاندوم)

کاندوم همچنان بهترین راه برای پیشگیری از بیماری های منتقله از راه جنسی است. بر اساس آمار سال ۲۰۱۴، در ایالات متحده بیش از دو میلیون مورد کلامیدیا، ۸۰۰ هزار مورد سوزاک، ۵۵ هزار مورد سیفلیس و بیش از ۴۱ هزار مورد جدید HIV از طریق رابطه جنسی رخ داده است. استفاده مداوم از کاندوم مؤثرترین و مقرون به صرفه ترین راه برای پیشگیری از بیماری های منتقله از راه جنسی است.

در سال های اخیر، یک داروی جدید به نام PrEP برای پیشگیری از HIV معرفی شده است. این دارو اگر به طور منظم مصرف شود، می تواند از ابتلا به HIV جلوگیری کند. با این حال، PrEP مشکلاتی نیز دارد. این دارو گران است و در برابر سایر بیماری های منتقله از راه جنسی محافظت نمی کند. علاوه بر این، PrEP نمی تواند از انتقال HIV از طریق تماس خونی یا از مادر به کودک جلوگیری کند.

بنابراین، کاندوم همچنان بهترین راه برای پیشگیری از بیماری های منتقله از راه جنسی است. استفاده از کاندوم در همه رابطه های جنسی، حتی اگر رابطه کوتاه مدت یا ناشناس باشد، ضروری است.

کاندوم در یک نگاه کوتاه

 • هنگامی که هر بار که رابطه جنسی دارید به درستی استفاده شود، کاندوم های مردانه 98 درصد مؤثر هستند. این بدان معناست که از هر 100 نفر، 2 نفر در 1 سال در صورت استفاده از کاندوم های مردانه به عنوان پیشگیری از بارداری باردار می شوند.
 • شما می توانید کاندوم های رایگان را از کلینیک های پیشگیری از بارداری، کلینیک های بهداشت جنسی و برخی از مراکز عمومی دریافت کنید.
 • محصولات روغنی – مانند مرطوب‌کننده، لوسیون و وازلین – می توانند به کاندوم های لاتکس و پلی ایزوپرن آسیب بزنند، اما استفاده از آنها با کاندوم های پلی اورتان ایمن است.
 • استفاده از روان کننده پایه آب با همه کاندوم ها بی خطر است.
 • ممکن است یک کاندوم در حین رابطه جنسی لیز بخورد. در صورت وقوع این اتفاق، ممکن است به پیشگیری از بارداری اورژانسی نیاز داشته باشید و برای ابتلا به بیماری های مقاربتی بررسی شوید.
 • کاندوم ها باید در مکان هایی که نه خیلی گرم و نه خیلی سرد هستند نگهداری شوند و دور از سطوح تیز یا خشن که می توانند آنها را پاره یا از بین ببرند.
 • استفاده از کاندوم می تواند بخش لذت بخشی از رابطه جنسی باشد و لازم نیست مانند وقفه احساس شود.
 • اگر به لاتکس حساسیت دارید، می توانید به جای آن از کاندوم های پلی اورتان یا پلی ایزوپرن استفاده کنید.
 • یک کاندوم نباید بیش از یک بار استفاده شود. هر بار که رابطه جنسی دارید از یک کاندوم جدید استفاده کنید.
 • کاندوم ها تاریخ انقضا روی بسته بندی دارند. از کاندوم های تاریخ گذشته استفاده نکنید.
 • همیشه از کاندوم هایی استفاده کنید که دارای علامت CE اروپایی یا علامت UKCA روی بسته بندی باشند. این بدان معناست که آنها از نظر استانداردهای ایمنی بالا آزمایش شده اند.

کاندوم

برخی باورهای غلط پیرامون کاندوم

کاندوم یک روش موثر برای پیشگیری از بارداری و انتقال بیماری‌های مقاربتی است. با این حال، باورهای غلط زیادی در مورد کاندوم وجود دارد که می‌تواند منجر به استفاده نادرست از آن و کاهش اثربخشی آن شود. در اینجا برخی از باورهای غلط رایج در مورد کاندوم آورده شده است:

 • کاندوم از همه چیز محافظت می کند. کاندوم یک روش پیشگیری بسیار موثر است، اما نمی تواند از همه چیز محافظت کند. کاندوم از بارداری و انتقال بسیاری از بیماری‌های مقاربتی، از جمله HIV، هپاتیت B، و سوزاک محافظت می کند. با این حال، کاندوم نمی تواند از انتقال تمام بیماری‌های مقاربتی، مانند زگیل تناسلی و تبخال تناسلی محافظت کند.
 • کاندوم برای رابطه جنسی مقعدی مناسب نیست. واقعیت این است که کاندوم ها برای رابطه جنسی مقعدی کاملاً مناسب هستند. با این حال، کاندوم های مخصوص رابطه جنسی مقعدی وجود دارند که ضخیم تر و مقاوم تر هستند.
 • کاندوم برای رابطه جنسی دهانی مناسب نیست. کاندوم ها برای رابطه جنسی دهانی نیز مناسب هستند. با این حال، کاندوم های مخصوص رابطه جنسی دهانی وجود دارند که طعم دار و دارای مواد روان کننده هستند.
 • کاندوم باعث کاهش لذت جنسی می شود. کاندوم ممکن است باعث کاهش کمی لذت جنسی شود، اما این کاهش معمولاً جزئی است.
  کاندوم ها فقط برای مردان هستند. کاندوم های زنانه نیز وجود دارند که توسط زنان استفاده می شوند.

در اینجا برخی از نکات برای استفاده صحیح از کاندوم آورده شده است:

 • کاندوم را قبل از شروع رابطه جنسی استفاده کنید.
 • کاندوم را به درستی بپوشانید.
 • کاندوم را در صورت پارگی یا نشت تعویض کنید.
 • کاندوم را بعد از رابطه جنسی بردارید.
 • با استفاده صحیح از کاندوم، می توانید از بارداری و انتقال بیماری های مقاربتی محافظت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *