مسائل زناشویی, نکات دوستی

چرا گفتن دوستت دارم سخته ؟

چرا گفتن دوستت دارم سخته

برای خیلی‌ها گفتنِ عبارت «دوستت دارم» سخته ! خصوصاً اگر جنس مخالف باشد. اما چرا گفتن دوستت دارم سخته ؟ این سوال را در این مطلب از سایت ایران‌کاندوم پاسخ داده‌ایم. برای پاسخ به این سوال یکی از جذابترین و معتبرترین مقاله‌های مجله تایم را انتخاب کردیم. این مطلب را تا انتها بخوانید، ما مقاله‌ای با عنوان «Why It’s So Hard to Say I Love You» را بریتان ترجمه کرده‌ایم.

عشق همه جا هست !

عشق تو عنوان حداقل ۴۷ ترانه، ۱۵ آلبوم و ۱۳ فیلم در دستور زبان انگلیسی است. ما این جمله را معمولاً می‌گوییم و می‌شنویم – حتی اگر به کسی خاص نباشد. این عبارت یا نسخه‌های مشابه آن، روی اشیا به اندازه چیزهایی مانند پیک گیتار و تاکنونهای سگ نیز قرار می‌گیرد. و ما به این جمله به اندازه ای نزدیک می‌شویم که اغلب بارها از زبانمان بیرون می‌آید. ما ریهانا و روث بی‌در گینسبرگ و حتی وین دیزل را خیلی دوست داریم. خیلی زیاد. اما وقتی به واقعیت نزدیک می‌شود و باید این کلمات را به صورت صدای بلند به یک شخص دیگر، چهره‌ای که واقعاً می‌بینیم، بگوییم، مردم ممکن است احساس ترس کنند. اما واقعاً چرا این‌قدر سخت است بگوییم «دوستت دارم»

چرا این طور است؟ مجله TIME این سوال را از برخی از روان‌شناسانی که ما – خب، بعضی ممکن است بگویند که ما بسیار دوست داریم – پرسیده است. در ادامه تعدادی از نظریات آنها و مشورت‌هایشان آمده است.

اصلاً سخت نیست بگوییم دوستت دارم

اصلاً سخت نیست بگوییم دوستت دارم

زیرا وضعیت واقعاً پیچیده شده است

روان‌شناسان مشاهده کرده‌اند که ارتباطات مدرن دیگر مسیری که در گذشته به افراد کمک می‌کرد تا به تعهد برسند را دنبال نمی‌کنند. افراد قبلاً با یکدیگر آشنا می‌شدند، چندین بار دوره می‌رفتند، تصمیم می‌گرفتند که با هیچکس دیگر دیگری را تاریخ ندهند، به یاد می‌آوردند که به یکدیگر اعتماد کنند، عاشق می‌شدند، آن سه کلمه را می‌گفتند و سپس یا به طور رسمی با یکدیگر همکاری می‌کردند و شاید ازدواج می‌کردند یا جدایی کرده و به یک غم عمیق فرو می‌افتادند، سپس کل فرآیند را از ابتدا شروع می‌کردند. این ارتباطات به نوعی خطی‌تر بودند.

بگو دوستت دارم

حالا ببینیم چرا گفتن دوستت دارم سخته. اکنون، ابهام مسئله است. به عبارت دیگر، مردم مطمئن نیستند روابط‌شان چیست، فرصتی برای مشخص کردن اینکه آیا روابط‌شان پایدار خواهد بود یا خیر، حتی وجود ندارد. شاید شما با کسی وقت بگذرانید و شاید چند بار با او رابطه برقرار کنید، اما نمی‌خواهید نامی روی آن بگذارید – و دلایلی برای این امر وجود دارد. “به طور ساده، ابهام به دلیل یک موتور محرک است”، می‌گوید اسکات استنلی، استاد پژوهش در روان‌شناسی در دانشگاه دنور. “به طور خلاصه، اگر من به طور واضح بیان نکنم که چه می‌خواهم، نمی‌توانم به اندازه‌ای عمیق رد شوم. ابهام حس محافظتی دارد.” او به افزایش همزیستی به عنوان ابتدایی‌ترین ابهام در روابط اشاره می‌کند: “هی، ما قصد داریم آینده‌ای را با یکدیگر بسازیم، اما این آینده ممکن است موقتی باشد.”

عدم قطعیت باعث احساس آسیب‌پذیری در مردم می‌شود، اما به آنها قدرت می‌دهد. طبق نظریه ازدواج شناخته‌شده به عنوان اصل کمترین علاقه، فردی که بیشتر ابهام را درباره رابطه بیان می‌کند، بیشترین قدرت را دارد، زیرا این به این معنی است که دیگری باید کسی باشد که پیگیری را انجام دهد.
هنگامی که کسی گفته باشد که دوستت دارم، نمی‌تواند بازگو کند. آنها اعلامیه‌ای را در مورد اینکه در کدام ارتباط هستند، چه احساسات علاقه‌مندی خود را داشته باشند یا نه، ارائه داده‌اند. برای برخی افراد، این به معنی پرت شدن از لوح بلند در مقابل تمام مدرسه (یا دفتر) است. ممکن است به افتخار منجر شود، ممکن است شما بدنبال زمین بخورید.

به خاطر دهه 80 سخته بگیم دوستت دارم

شما می‌توانید در هر سنی و به هر دوست / والدین / کودک / حیوان خانگی عشق تو بگویید، اما عشق کلاسیک ILY به یک عاشق است. برخی از روان‌شناسان باور دارند که اعتقاد این نسل به این رابطه خاص به این دلیل شکست خورده است که والدینشان در میان نسل با بالاترین نرخ طلاق بودند، که در میانه دهه 80 در ایالات متحده اوج گرفت. آنها نمی‌خواهند دوباره از این زخم عبور کنند، و ممکن است هنوز هم با پسامد احساسی آن مشغول به کار باشند. علاوه بر این، ممکن است به احساسات خود شک کنند. “مردم سخت‌تر می‌یابند که نشانه‌های یک رابطه سالم را تشخیص دهند”، می‌گوید ویکتور هریس، دانشیار خانواده، جوانان و علوم جامعه در دانشگاه فلوریدا، به دلیل اینکه آنها اطراف خود را بسیار ندیده‌اند. “آنها احساس خطرهای قرمزی که باید به دنبال آن باشند، ندارند.”

کاندوم خاردرشت سیلیکونی شاخک دار

قیمت اصلی 260,000 تومان بود.قیمت فعلی 220,000 تومان است.

کاندوم خاردرشت ناچ کدکس مدل BIG DOTS بسته 10 عددی

قیمت اصلی 84,000 تومان بود.قیمت فعلی 73,000 تومان است.

کاندوم نازک ناچ کدکس مدل Sensitive بسته 12 عددی

قیمت اصلی 84,000 تومان بود.قیمت فعلی 73,000 تومان است.

کاندوم تاخیری ناچ کدکس مدل Ginseng بسته 12 عددی

قیمت اصلی 85,000 تومان بود.قیمت فعلی 73,000 تومان است.

چند دلیل برای چرا گفتن دوستت دارم سخته

جزئی از این موضوع ازدواجات دیرتری (۲۸ سال برای زنان و ۳۰ سال برای مردان در ایالات متحده)، ابتدا زندگی مشترک را بر می‌گزینند و از الگوریتم‌ها برای افزایش شانس پیدا کردن شخص مناسب استفاده می‌کنند. و برای جلوگیری از تأثیرات مخرب یک جدایی، بیشتر به پیش‌نویس‌ها علاقه دارند، به تحصیلات سرمایه‌گذاری می‌کنند و ساعت‌های طولانی کار می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که مستقل خواهند بود.
گفتن عشق تو به کسی چیزی است که تا رسیدن به حقیقت اجتماعی بلند نمی‌شود. این به معنی پایبندی به چیزی است که ممکن است در نهایت کار نکند. مطالعه‌ای جدید، غیر قابل بررسی اما معقول از سایت homes.com نشان می‌دهد که حدود یک سوم از افراد بین ۲۶ تا ۴۰ سالی که با والدین خود زندگی می‌کنند، به این دلیل این کار را می‌کنند که عشق به طور نادرست پیش رفته است. (مطالعه‌ای از موسسه Max Planck نیز به این اشاره کرده است.) برای این افراد، اعلام عشق ممکن است بیشتر به معنی پرت شدن از پل بلند باشد، زمانی که نمی‌دانید چه چیزی در زیر آب است.

به دلیل بازگشت‌های ۳۰ روزه

خب، شاید دقیقاً به دلیل بازگشت‌های ۳۰ روزه نباشد، اما به دلیل عدم قطعیتی که باعث نیاز به این روش می‌شود – و همچنین این روش را تشویق می‌کند. یک نظریه در مورد رفتار مصرف‌کننده به نام “سرسرشت انتخاب” وجود دارد که اشاره به این دارد که وقتی مردم انتخاب‌های زیادی دارند، تلاش ذهنی مورد نیاز برای انتخاب گزینه دقیق مناسب به حدی زیاد است که به طور کلی از آن خودداری می‌کنند. افرادی که در دوران کنونی به دنبال شریک می‌گردند با گزینه‌های زیادی مواجه هستند و ترس از از دست دادن چیزی از دست می‌دهند به صورت مزمن وجود دارد. چه اگر به گرگوری پک تعهد کنید و سپس کری گرانت را راست بکشید؟ (نام آن‌ها را جستجو کنید، جوانان!)

مردم نمی‌خواهند اشتباه انتخاب کنند، بنابراین تصمیم‌گیری را به تأخیر می‌اندازند. به کسی گفتن که دوستت دارم به یک شخص بالقوه به معنای این است که نمی‌توانید به شخص دیگری بگویید. (یا اگر بگویید، شما موارد توافق را نادرست فهمیده‌اید.) “تصمیمی بدون ضرر نیست”، روان‌شناس استن تاتکین، نویسنده کتاب “ما انجام می‌دهیم: به یک رابطه عمیق، اتصال و عشق دائمی بله می‌گوییم”، می‌گوید. “وقتی چیزی را در مورد خود به شخص دیگر بیان می‌کنید، آن را واقعی می‌کند. تأثیری نیز دارد. این کیست که شما هستید.” این مانند نتوانستن تصمیم بگیرید که کدام بهترین جای غواصی است، بنابراین هیچ‌گاه غواصی نمی‌کنید.

به‌خاطر من نیستم

همیشه آن استثنا وجود دارد، فردی که در تاریخ سوم، یا همیشه، یا به همه می‌گوید که دوستش دارد. فردی که زمانی که ممکن است به این معنی نباشد، صحبت می‌کند؟ سپس کسی که دور و بر می‌چرخد و به شیوه‌ای رفتار می‌کند که به کامل مخالف این معنی است. “از آن شخص بسیار بترسید”، تاتکین می‌گوید. اگر مردم با این نوع شخصی در یک همسر، برادر، خواهر یا دوست مواجه شوند، ممکن است به این کلمات حساسیت پیدا کنند. همانطور که والدین نمی‌توانند نام فرزندشان را بر اساس کسی که در مدرسه نفرت می‌ورزید، بگذارند، هیچ کس نمی‌خواهد با عبارتی که یک‌بار در گذشته به آنها درد، ترس یا نفرت آورد، ارتباط داشته باشد. این مانند تصمیم گرفتن نیست که به دلیل ترسی بیماری مرگبار از آب غافل بمانید. (درباره شورت فانتزی مردانه بیشتر بخوانید و عکس ببینید)

بخاطر اینکه به این مشورت‌ها گوش نکرده‌ایم

اگر مشکلی در گفتن دوستت دارم دارید، راه‌حل‌هایی وجود دارد. “خب، می‌توانید به مدت ۲۰ سال تحلیل را ادامه دهید”، تاتکین شوخی می‌کند، “یا می‌توانید فقط بگویید”. کلیدی که روان‌شناسان تاکید دارند، این است که به کسی بگویید که او را دوست دارید بدون اینکه به یک واکنش خاص از او نیاز داشته باشید، بلکه فقط به این دلیل که واقعیت است. شما در مورد خود و احساسات خود اعل

امیه‌ای می‌دهید، و این به نظر شناخته‌شده و به لحاظ سلامت عاطفی بهره‌مندی دارد. “هر بار که شما [چنین اعلامیه‌ای] را ارائه می‌دهید، احساس خود را تقویت می‌کنید”، تاتکین می‌گوید. “این چیزی است که مردم نمی‌فهمند.”

همچنین بهتر است بدانید که انسان‌ها نیاز به عشق دارند، به عبارت دیگر، اجتناب از برآورده کردن این نیاز به معنای حذف بخشی از انسانیت شماست. هومو ساپیان حیوانات گله‌ای هستند که ازدواج می‌کنند. بنابراین، در حالی که اطمینان حاصل کردن از کسی با اطلاعات چنین (اصل کمترین علاقه) ریسکی و خطرناک است (برای جزئیات بالا بنگرید)، این یکی از هیجان‌انگیزترین بخش‌های تعلق به این گونه است.

صادق و برگشت‌پذیر باشید !

همچنین، “فقط صادق و بازگشت‌پذیر باشید”، هریس می‌گوید. “بگویید ‘این چگونه احساس می‌کنم؛ شاید تاکنون به همانجا نرسیده‌اید’، و اگر بتوانید به این اعتماد کنید که آن شخص احساسات شما را حفاظت خواهد کرد، این یک چیز خوب است.” اما محدودیت‌ها هم وجود دارند. آن را تلف نکنید. آن را بگویید تا شخصی را به خوابیدن با شما تشویق نکنید یا شخصی را از یک رقیب دیگر دور نگه دارید. مطمئن شوید که ارزش‌مند است.

همچنین ممکن است کمک کند که بدانید مطالعات نشان داده‌اند که مردان به طور معمول در یک رابطه قبل از زنان “دوستت دارم” می‌گویند، و ترجیح می‌دهند قبل از اینکه رابطه جنسی داشته باشند. زنان دوره‌کارت‌تر هستند و ترجیح می‌دهند که پس از اولین بار جنسیت، این عبارت را بشنوند، “که بیشتر به واکنش طبیعی و هوشمندانه زنان به این موضوع اشاره دارد که تا وقتی که به شخص خاصی بیشتر آشنا نشده‌اند، به تعهد به یک مرد خاص نخواهند پرداخت”، استنلی می‌گوید. “زنان می‌توانند هنوز بیشتر از مردان در انتخاب یک انتخاب بد را انجام دهند.”

اما یکبار که پرش را انجام دهید، راه‌تان را پیدا خواهید کرد – و در نهایت به زمین باز خواهید گشت. اگر به سادگی نتوانید این کلمات را بگویید، همیشه می‌توانید از روشی که توسط جوان مردی در کمدی موسیقی‌ای تخیلی به نام “بگو، سسیل” انتخاب شده است، استفاده کنید. هر بار که به کسی می‌گفت که دوستش دارد، فاجعه‌ای طبیعی رخ می‌داد. بنابراین او با فریب قدرت به آن دست یافت: “جزیره من، جزیره وایت، جزیره کاپری، جزیره تو”.

حالا شما بگویید: چرا گفتن دوستت دارم سخته ؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *